PEGASUS. Najpotężniejsze narzędzie do inwigilacji.

Ostatnie wydarzenia (m.in. aresztowanie byłego ministra S. Nowaka) wzmogły dyskusję dot. możliwości i zasad stosowania inwigilacji totalnej, czyli systemu PEGASUS.

Co warto o nim wiedzieć? Pegasus zalicza się do kategorii spyware, czyli programów szpiegujących. Instalacja następuje poprzez kliknięcie w link, za pośrednictwem którego na urządzeniu dokonywany jest tzw. “remote jailbreak”.

Co potrafi system PEGASUS

W ten sposób Pegasus osadza się na urządzeniu ofiary bez jej wiedzy i zgody, i zaczyna komunikować się ze swoim operatorem umożliwiając mu wykonywanie różnego rodzaju czynności. Potrafi przechwycić właściwie każdą zawartość, od zdjęć i nagrań wideo, przez e-maile, SMS-y, listę kontaktów, po śledzenie lokacji, nagrywanie otoczenia smartfona w wersji audio oraz wideo, aż po podsłuchiwanie szyfrowanej transmisji dźwięku oraz odczytywanie zaszyfrowanych wiadomości.

pegasus

Rzeczywiście, to jest inwigilacja totalna! Warto byłoby wiedzieć, kto i w jaki sposób sprawuje nad tym kontrolę? Bo przy takich możliwościach, łatwo o nadużycie…….