Testy na ojcostwo

Testy na ojcostwo


Ustalenie ojcostwa na podstawie badań DNA

Czy wiesz, że do wykonania testu DNA w kierunku ustalenia ojcostwa wystarczą śladowe ilości materiału? Jeśli zdarzy się, że z różnych powodów nie możliwe jest pobranie standardowego materiału do badania (wymaz z wewnętrznej strony policzka) wówczas skorzystać można z niestandardowych próbek tzw. mikrośladów. Takie możliwości daje nam współczesna biotechnologia i już dziś badanie na ustalenie ojcostwa jest bardzo popularne. Być może za jakiś czas stanie się ono standardowym badaniem wykonywanym u każdego noworodka.

Metoda Multiplex STR, za pomocą której wykonuje się takie badania jest tak czuła i dokładna, że pozwala na potwierdzenie ojcostwa danego mężczyzny z prawdopodobieństwem 99,999% (co w statystyce genetyki populacyjnej określane jest mianem praktycznie dowiedzione) lub tez jego wykluczenie ze 100% pewnością. Nic więc dziwnego, że badanie cieszy się aż taką popularnością.

Czym jest test DNA na ojcostwo?

Test DNA w kierunku ustalenia ojcostwa jest obecnie najbardziej skuteczną metodą weryfikacji spornego ojcostwa.

Z biotechnologicznego punktu widzenia ustalenie ojcostwa polega na porównaniu profilu genetycznego domniemanego ojca i badanego dziecka.
W tym celu laboratoria genetyczne stosują obecnie najczęściej metodę Multiplex STR. Jest to analiza, która wykorzystuje zmienność, czyli innymi słowy polimorfizm w niekodujących fragmentach genu (markerach). Podczas analizy sprawdza się ile powtórzeń określonego motywu tzw. nukleotydów znajduje się w danym miejscu na DNA. Te miejsca na DNA nazywamy markerami. Wynik badania podaje się więc w liczbach, które oznaczają ilość powtórzeń danego motywu nukleotydowego.

Jak przebiega test DNA na ojcostwo?

Każdy człowiek jest wyjątkowy. Swój unikatowy charakter zawdzięczamy między innymi naszemu DNA. To ono tworzy charakterystyczny dla każdego z nas profil genetyczny. Zarówno ustalenie ojcostwa i pokrewieństwa, jak i również identyfikacja osób odbywa się poprzez analizę informacji zawartych w DNA.

W procesie ustalania ojcostwa wykorzystywane jest tak zwane genomowe DNA, którego źródłem są komórki posiadające jądra. Materiał do badania stanowić może między innymi: krew, komórki naskórka, czy też komórki nabłonkowe.

Stąd też standardowe źródło materiału genetycznego do testu DNA stanowi wymaz z wewnętrznej strony policzka. Za pomocą specjalnie przygotowanych, sterylnych wymazówek zbiera się komórki nabłonkowe znajdujące się w jamie ustnej (wewnętrzna strona policzka). Tak pobrany materiał należy przesłać do laboratorium gdzie odbywają się dalsze etapy analizy.

Jak wykonać test DNA na ojcostwo?

Żeby wykonać test DNA w kierunku ustalenia ojcostwa wystarczy zamówić specjalnie do tego przygotowany zestaw testowy zawierający m.in. komplet sterylnych wymazówek oraz szczegółową instrukcję pobrania materiału. Za pomocą specjalnie przygotowanych, sterylnych wymazówek zbiera się komórki nabłonkowe znajdujące się w jamie ustnej (wewnętrzna strona policzka). Tak pobrany materiał należy przesłać do laboratorium, gdzie dokonana zostanie jego analiza.


Jak zamówić badanie?

Masz dodatkowe pytania?  Chciałbyś poznać szczegółowe informacje na temat badania?  Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji! Test DNA w kierunku ustalenia ojcostwa możesz zamówić w jeden z następujących sposobów:

  • Kliknij na „Zamawiam badanie” (na dole strony)
  • Zadzwoń na bezpłatną (dla połączeń z numerów stacjonarnych) Infolinię 800 007 771 lub na telefon stacjonarny (32) 363 08 75
  • Napisz do nas na biuro@testdna.pl

Uwaga! Dzwoniąc lub pisząc do nas koniecznie powołaj się na serwis www.inter-securus.pl  – ZAMAWIAM BADANIA